دسته‌ها
ترجمه تکنولوژی

خوراک RSS چیست؟

RSS-Header

بیش از یک ملیارد صفحه در اینترنت وجود دارد و هر روز هزاران مورد دیگر به این لیست اضافه می شود.

مطالب مفید خیلی زیادی از منابع مختلف با این شلم شوربا قاطی می شود و تقریبا مطلع ماندن از همه آنها غیر ممکن است. اما حتی اگر قصد داشته باشید فقط چند سایت خاص را دنبال کنید باز هم باید وقت زیادی صرف چک کردن همه‌ی این‌ها کنید. پس چاره چیست؟

خوراک (یا RSS) چیست؟

در هر سایتی، غیر از مطالب اصلی، کلی محتوای جانبی و حتی اضافه وجود دارد (مانند تبلیغات یا عکس پس زمینه همین صفحه).

در سیستم خوراک (یا Feed یا RSS) تمام منابع اضافه حذف شده و فقط محتوای اصلی باقی می‌ماند.

تقریبا همه سایت‌ها و بلاگ‌ها این سیستم خوراک را به صورت پیشفرض دارند. ما هم در قسمت «خالی‌تر در شبکه های اجتماعی» لینک خوراک خود را با شکل (مرا دنبال کنید RSS) تعبیه کردیم.

چگونه از خوراک استفاده کنیم؟

سرویس هایی وجود دارند که با استفاده از لیستی از سایت هایی که شما مشخص می کنید، به تناوب آنها را چک می کنند تا شما از تمامی مطالب با خبر بمانید.

این سرویس ها می توانند تحت وب یا به صورت نرم افزار باشند.

تا ۲-۳ سال پیش گوگل سرویس ریدر را ارائه می کرد اما به دلایلی این سرویس از دسترس خارج شد. اما اکنون سایت فیدلی به خوبی جای خالی آن را پر کرده است.

چگونه از فیدلی استفاده کنیم؟

فیدلی تمامی انتظارات شما را از یک سرویس خوراک برآورده می‌کند. از همه‌ی دستگاه ها قابل دسترس است و برای استفاده فقط اکانتی از جیمیل یا فیسبوک لازم است  و دیگر نیازی به ثبت نام نیست. البته فیدلی سرویس های پولی هم دارد اما برای استفاده های معمول، امکانات رایگان آن کاملا کافیست.

فیدلی از طریق گوگل پلی برای اندروید و آی تیونز برای آیفون قابل دسترسی است. برای ویندوز هم بهترین انتخاب نسخه تحت وب می باشد.

در همان ابتدا نامی برای لیست خود انخاب کرده و ۳ سایت مورد علاقه خود را وارد  می کنید (اگر ادرس سایت را وارد کنید معمولا لینک خوراک را خودش می‌یابد) و مطالب اخیر فهرست شما را نمایش می دهد.

Feedly

اکنون می توانید به این لیست بیافضایید. کافی است در قسمت بالا سمت چپ گزینه Add Content را انتخاب کنید تا امکان اضافه کردن سایت های جدید در صفحه‌ی دیگری برایتان ظاهر شود.

از اکنون برای باخبر شدن از اخرین نوشته های سایت های مورد علاقه خود فقط کافیست فیدلی را چک کنید تا تمامی مطالب را به ترتیب تاریخ به شما نشان دهد.

البته بعضی سایت ها از راه های جایگزین دیگری استفاده می کنند. یکی از این راه‌ها استفاده ا سیستم خبرنامه است. به این ترتیب سایت برای با اگاه کردن شما از مطالب جدید به تناوب (هر هفته یا با هر نوشته یا…) به شما ایمیل می زند.

سایت خالی هم از این امکانات استفاده می کند. البته به دلیل شمایل نامطلوب سرویس قبلی، از این هفته از امکانات جدیدتری استفاده می کنیم اما لازم است در خبرنامه جدید نیز عضو شوید.

این نوشته تا حدودی از لینک زیر الهام گرفته شده.

how to use rss

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *