دسته‌ها
روزنوشته

نامه‌ای برای خودم در گذشته

پیش‌نوشت: این نوشته در واقع پاسخیست به تمرین نامه‌ای به گذشته در متمم. با مقدمه ای از متمم، تقدیم می‌شود

می‌گویند همه‌ی نصیحت‌های خوب را معمولاً آن کسانی مطرح می‌کنند که آنقدر ضعیف و ناتوان شده‌اند که دیگر نمی‌توانند با رفتارشان، خود یک مثال بد باشند!

حرف زدن از تجربیات گذشته و انتقال آنها به دیگران، خصوصاً اگر جنس نصیحت به خود بگیرد، معمولاً برای کسی که آن‌ها را مطرح می‌کند شیرین‌تر است تا کسی که این حرف‌ها را می‌شنود.

از سوی دیگر، برای طی کردن مسیر رشد و پیشرفت و نیز توسعه‌ی نگرش، هیچ راهکاری بهتر از این وجود ندارد که نصیحت‌ها و تجربیات دیگران را بشنویم و بکوشیم که آن‌ها را به کار گیریم تا به کشف مجدد چیزهایی که قبلاً کشف شده، دچار نشویم.

یکی از راهکارهای ساده و شیرین، برای ثبت تجربیاتمان (به شکلی که برای دیگران هم جذاب و آموختنی باشد) نگارش نامه‌ای به گذشته است.

نامه ای به گذشته

تقدیم می‌شود به ایمان نظری، زمانی که در حافظیه شیراز، سال ۸۹ را به ۹۰ تحویل می‌کند.

درد حس جالبیست. اگر کوچک باشد مخل آرامش است و اگر بزرگ، دلیل زندگانی. دردهای کوچک را فراموش کن و به استقبال دردهای بزرگ برو.

به فرصت‌های کوچک زندگی فکر کن و عاقلانه تصمیم بگیر؛ اما در مقابل فرصت های بزرگ ذره‌ای تردید به خود راه مده که سرانجام یا لذت بزرگی خواهی داشت یا دردی بزرگ؛ و چه انتخابی شیرین‌تر از این؟

به یادماندنی‌ترین لحظه‌های زندگی‌ات، غیرعادی‌ترینشان خواهد بود. و هرچه که غیرعادی باشد، با برنامه‌ی قبلی نخواهد بود. پس از غیرمنتظره‌ها لذت ببر. لحظه‌هایی که انتظارشان را داری، هرچقدر هم که در چشم دیگران زیبا باشد، برای تو شکوهی نخواهد داشت.

از روزهایی که همه‌چیز عادی شده بترس. سختی عبور از سنگ‌ها را به رکود فاسد کننده‌ی آبگیر بخر که سرانجام آنچه که از دست می‌دهی، جز گل و لای وجودت نخواهد بود.

و در نهایت، هدف‌های بزرگت را دوست بدار؛ حتی اگر به آن نمی‌رسی؛ حتی اگر میدانی روزی تغییرش می‌دهی. که انسان بدون هدف جز همان آب راکد با دردهای کوچک نخواهد بود.

۵ دیدگاه دربارهٔ «نامه‌ای برای خودم در گذشته»

عه چه خوب 🙂
البته من گواهی SSL رو نخریدم. از پارس پک رایگان سه ماهه گرفتم. که البته راه‌اندازیش راحته، ولی هر ۳ ماه باید برم و از ابتدا ثبت کنم. برگشت از SSL هم یه جورایی نشدنی بود واسم. چون URLهام با HTTPS ثبت شدن در گوگل 🙁
بعد حس می‌کنم از وقتی SSL رو فعال کردم، گاهی PingBack به مطالبی که لینک می‌کنم نمی‌رسه! نمی‌دونم چرا!
راه برگشت هم ندارم انگار!

خلاصه که اگه به مشکل نداشتن PingBack رسیدی، و راه حلی داشتی براش، ممنون می‌شم.

در مورد طراحی هم، در اولین نگاه محو تماشای زیبایی و سادگی قالبت شدم. الان با این فونت هم که عالی‌تر شد.

ضمناً واسه تموم‌کردن کتاب‌های نیمه‌کاره‌ام، مثل تو گودریدز رو آوردم بغل وبلاگم 🙂

ممنون.

البته منم نخریدم و از sslforfree.com گرفتم.
راستش من از اساس با پینگ‌بک مشکل دارم و هنوز عباراتی که توی وردپرس استفاده میشه براش رو نمی‌تونم بفهمم. واسه همین یه مدت کلا غیرفعالش کرده بودم. اگه در همین مدت به افرادی مثل من لینک می‌دادی پینگ‌بک ات بهمون نمی‌رسید.
البته باز نمی‌دونم پینگ‌بک ممکنه چه ربطی به ssl داشته باشه. اگه چیزی فهمیدم حتما بهت می‌گم.
قربانت 😉

پاسخ

سلام ایمان جان
زینب رمضانی این صفحه رو معرفی کرده بود. و واقعاً ممنونم ازش.
حس خوبی داره نامه‌ت. از اون حس‌هایی که کمی باهاش بغض می‌کنم 🙁
ممنونم ازت.
منو به بیشترفکرکردن دعوت کردی.

از این به بعد گه‌گاه مهمان وبلاگت خواهم بود.

سلام مصطفی جان
تو هم منو به داشتن SSL Certificate و خرید فونت ایران‌سنس دعوت کردی. D:
وقتی اومدم توی وبلاگت یکم خجالت کشیدم از قیافه وب خودم. خیلی وقته دستی به سر و روی اینجا نکشیدم. دارم کم‌کاری می‌کنم اینجا.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *