دسته‌ها
روزنوشته

راهنمای خروج از کشور دانشجویان

خوشبختانه اکثر فرایندهای ذکر شده، آنلاین شده‌‌اند. برای آشنایی با فرایندهای جدید، لطفا مطلب راهنمای خروج از کشور به صورت اینترنتی را ملاحظه بفرمائید.


دقیقا یک هفته از زمانی که درخواستم برای شرکت در مدرسه تابستانه کمپانی ولفرم قبول شده می گذرد و از آن روز به شدت درگیر کارهای اداری مربوط به آن بودم. متاسفانه کاغذبازی های ادارجات، واقعا دست و پا گیر و غیرشفاف است. برای کمک به دوستانی که مانند من ممکن است به سیستم اداری آشنا نباشند، اتفاقاتی که برای خودم رخ داد را می‌نویسم، شاید کمک کرد شما کمتر سختی تحمل کنید. باید عرض کنم که تمامی این تجربیات برای دانشجویی مشمول سربازی، در حال تحصیل، دارای ثبت نام در ترم جاری (چه تابستان چه عادی)، در سنوات مجاز، با پاسپورت تاریخ گذشته، به قصد سفر علمی می‌باشد. اگر شرایط شما متفاوت است احتمالا مسیر لازم هم مقداری تغییر می‌کند. اما اگر اطلاعی داشته باشم سعی می‌کنم به آن اشاره کنم.

در اولین قدم، فرم درخواست خروج از کشور را از آموزش دانشگاه دریافت کرده و مشخصات خود را در آن وارد می‌کنید.[فرم درخواست خروج از کشور دانشگاه شریف جهت آشنایی] توجه کنید که در بعضی دانشگاه ها، طبق مصوبه‌ای، حداکثر زمان خروج از کشور، در حین تحصیل و دارای ثبت‌نامی، ۱۰ روز می‌باشد. اما خیالتان راحت باشد، هیچ کس به آن اهمیتی نمیدهد. :)) با خیال راحت تاریخ سفر را یک روز زودتر از رفت و یک روز دیرتر از برگشت وارد کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید. کسی هم احتمالا شما را در مورد طول سفر بازخواست نخواهد کرد. (البته مدت کل سفر هم نباید بیشتر از ۳۰ روز شود) بعد از تکمیل مشخصات خود، مسئول آموزش دانشکده باید با درخواست شما موافقت کند. اگر به شما گفتند که مسئولش نیست و بعدا بیا، با پافشاری می‌توانید از یک مرجع بالاتر، مانند رئیس دانشکده هم امضای «از طرف» بگیرید.

اگر در زمان سفر، در ترم جاری ثبت نام کرده‌اید، نیاز به موافقت تمامی اساتید دروس خود دارید. حتی استاد درس «دانش خانواده» (که کلاس هم ندارد) باید خروج شما و عدم حضورتان در کلاس را تایید کند. در این خصوص، باید نامه‌ای از استاد درس خود بگیرید که غیبت شما در آن بازه زمانی را بلامانع توصیف می‌کند. توجه کنید که اگر کارآموزی هم دارید، لازم است یا مدت دوره را قبل از سفر به پایان ببرید، یا از مسئول کارآموزی خود نامه‌ای خطاب به اداره پذیرش و نظام وظیفه دانشگاه دریافت کنید که تایید کند خروج شما بلامانع است و خللی به دوره کارآموزی وارد نمی‌کند. ضمنا مسئول آموزش دانشکده هم باید این نامه را «پاراف» کند. (بنویسد مورد تایید است و مهر بزند.) سپس با تمامی این نامه‌ها و فرم، به اداره پذیرش و نظام وظیفه دانشگاه خود مراجعه کنید. آن اداره با تایید وضعیت شما، فرم‌تان را به رئیس اداره اموزش کل دانشگاه ارجاع می‌کند تا او هم آن را امضا کند. با توجه به روال معمول اداری این روند ممکن است دو روز کاری طول بکشد. اگر عجله دارید خودتان هم می‌توانید پیگیر فرم خود شوید. به مسئول اداره نظام وظیفه مرتبا سر بزنید و اگر گفتند که فرم شما منتظر امضای رئیس است، بدون سر و صدا به دفتر رئیس بروید و بگویید برای انجام کارهای خود کمی عجله دارید تا همانجا نامه شما را امضا و مهر کند. آن را دوباره به مسئول نظام وظیفه برگردانید تا فرم را بگیرد و به جای آن به شما معرفی‌نامه‌ای بدهد. به همراه این معرفی نامه به اموردانشجویی وزارت علوم (واقع در این مکان) مراجعه کنید. به محض ورود، نگه‌بان را در مرکز ساختمان می‌بینید، شما را کمک خواهد کرد. اما تا جایی که من به خاطر دارم، طبقه‌ی سوم، اطاق ۳۳۸، آقای آقامیری باید نامه‌ی شما را مهر و امضا کنند. اگر ایشان نبودند به اطاق ۳۲۶ مراجعه کنید.

با داشتن این امضا می‌توانید به سازمان وظیفه عمومی (در این مکان) بروید تا اجازه خروج از کشور بگیرید. توجه کنید که بعد از ساعت ۱۲ امکان ورود ندارید و جهت جلوگیری از برخورد به ازدحام جمعیت بهتر است اول وقت اداری مراجعه کنید. شناسنامه، کارت ملی و معرفی نامه را حتما همراه خود داشته باشد. با ورود به سالن اولیه، تعدادی صف موازی هم را خواهید دید که هرکدام مربوط به کاریست. در صف «خروج از کشور» قرار بگیرید، کارت ملی خود را نشان داده و برگه‌ای جهت ورود به بخش اداری دریافت می‌کنید. (احتمالا روی برگه نوشته به سالن ۳ مراجعه کنید.) این برگه و کارت ملی خود را به سربازی که در کنار همین صف ها قرار دارد نشان دهید تا اجازه بدهد به بخش اداری بروید. (واقعا چقدر مسخره :|) بخش اداری واقع در ساختمانی جداگانه در فاصله‌ای تقریبا ۱۰۰ متری از همان ساختمان قرار دارد. در سالن سه نوبت بگیرید، و منتظر بمانید تا شما را بخواهند. باید بازگشت خود را در طول مدت درج شده تضمین کنید. برای این تضمین دو راه پیش رویتان است: ودیعه و ضمانت‌نامه. در صورت انتخاب ودیعه، به موسسه‌ی قوامین در محوطه‌ی سازمان ارجاع داده می‌شوید.

ودیعه برای خروج از کشور به قصد علمی ۸ میلیون تومان است. (البته این رقم اخیرا تغییر کرده. سابقا ۵ میلیون تومان بود. اما هنوز در سایت و خبرها این عدد اصلاح نشده. متاسفانه من را هم غافل‌گیر کرد.) که به حساب سازمان واریز می‌شود و بعد از بازگشتتان به حساب شما در موسسه قوامین (بدون سود) عودت داده می‌شود. پس باید در موسسه قوامین، حساب داشته باشید یا همان‌جا افتتاح حساب کنید. شعبه‌ی موسسه قوامین در داخل همان سازمان وجود دارد و می‌تواند کلیه امور شما را کاملا پوشش دهد. بهتر است که قبلا در این موسسه حساب بازکنید تا سریع‌تر کارهایتان پیش برود. البته حتما دفترچه حساب خود را هم همراه داشته باشید تا مجبور به درخواست المثنی نشوید. بلازم است که مبلغ ودیعه، در کارتی به نام خودتان (و نه بستگانتان) باشد تا همانجا از حسابتان برداشت شود. طبق شنیده‌ها، عودت ودیعه بعد از بازگشتتان از سفر، بدون دردسر و سریع است. برای اینکار کافی است پس از بازگشت به کشور دوباره به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید تا بازگشت شما را تایید کنند. معمولا در کمتر از یک هفته بازگشت ودیعه اتفاق می‌افتد.

ضمانت‌نامه را یک نهاد بانکی یا دولتی صادر می‌کند. ظاهرا امکان استفاده از ضمانت‌نامه بانکی، فقط از موسسه قوامین قابل قبول است. قبلا از تمامی بانک‌ها امکان صدور آن وجود داشت. اما در زمان مراجعه‌ی نگارنده، مقدور نبود. اگر عضو بنیاد ملی نخبگان هستید و در ترم جاری از طرف بنیاد، کمک هزینه‌ی تحصیلی دریافت کرده‌اید، برای ضمانت خروج می‌توانید از تسهیلات آن مرکز استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن گویای بنیاد در ساعات اداری تماس بگیرید. (شماره تلفن: ۰۹۶۰۱)

بعد از انجام مراحل تضمین، به همراه کپی دفترچه حساب قوامین، اصل معرفی نامه، پوشه (قابل تهیه در همان محل)، برگه‌ی تعهد (که همانجا به شما می‌دهند تا امضا کنید.) به باجه‌ی مربوطه در سالن سه (امورات اصلی شما در همین سالن است) می‌روید. مدارک شما دریافت می‌شود و بعد از یک روز کاری مجوز خروج از کشور شما صادر می‌شود و می‌توانید در صورت نیاز، نسبت به تمدید یا دریافت پاسپورت خود اقدام کنید.

برای تمدید پاسپورت لازم است به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید. آدرس تمامی این دفاتر را روی نقشه از اینجا می‌توانید ببینید. بهتر است بعد از اتمام کارتان در نظام وظیفه، سری به یکی از این دفاتر بزنید و با ارائه کارت ملی، فرم تمدید پاسپورت را دریافت کنید و تا زمانی که مراحل اداری مجوز شما طی می‌شود، مدارک لازم برای پاسپورت را تهیه کنید. البته احتمالا تنها گزینه‌ای که نیاز به تهیه ان داشته باشید، عکس ۶×۴ رنگی جدید باشد. بعد از ارائه‌ی این فرم و مدارک، احتمالا بعد از ۳ روز کاری پاسپورت جدید به آدرس درج شده ارسال می‌گردد.

امیدوارم روزی تمامی این مراحل را بتوانیم به صورت اینترنتی انجام دهیم. انجام آن هم از نظر فنی، سخت نیست. اراده‌ای برای بهتر کردن وضعیت موجود می‌خواهد. ظاهرا سامانه‌ی وظیفه‌ی عمومی این فرایند را شروع کرده. سفر خوب و دلنشینی داشته باشید. 😉

آپدیت سامانه اینترنتی: به نقل از دوست عزیز محمد، الکترونیکی کردن این فرایند به سرانجام رسیده. توضیحات خوبش رو به این قسمت اضافه می‌کنم

الان درخواست ها دیگه کاملا الکترونیکی شده از سامانه‌ی وظیفه‌ی عمومی و دیگه نیازی به مراجعه حضوری نیست که واقعا این کار نظام وظیفه شایان تقدیر و تحسینه
روال کار به این صورته: (دانشگاه تهران)
۱- درخواست گواهی اشتغال به تحصیل به منظور خروج از کشور الکترونیکی از سیستم آموزش ای ام اس
۲- وقتی این درخواست تایید شد می رید تو سایت ای وظیفه درخواست خروج از کشور رو میدید، ۳۵۰۰ تومان هم هزینه درخواست است.
۳- درخواست جهت تایید به دانشگاه منتقل میشه، که این دو تا درخواست کشور و تاریخش باید با هم منطبق باشه
۴- دانشگاه که تایید کرد تو سایت ای وظیفه میزنه تایید شد و می تونید ۱۵ میلیون تومان رو بریزید از درگاه سایت.
بعد تموم میشه

کل فرآیند ها هم از طریق اس ام اس اطلاع رسانی میشه

البته ظاهرا این فرایند فقط برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی الکترونیکی شده و هنوز برای سفرهای زیارتی و سیاحتی نیاز به مراجعه حضوری وجود دارد.

لینک‌های کمکی:

جزییات و شرایط خروج موقت دانشجویان مشمول از کشور اعلام شد

سوالات متداول 

روند رسیدگی به مجوز خروج از کشور

مدارک مورد نیاز انواع خروج از کشور (مبلغ وثیقه ذکر شده ممکن است صحیح نباشد)

مشمولان سربازی چگونه به سفر خارجی بروند؟ ( خبرآنلاین )

نحوه خروج و دریافت گذرنامه برای دانشجو

شرایط اخذ گذرنامه خروج موقت دانشجویان

۱۱۴ دیدگاه دربارهٔ «راهنمای خروج از کشور دانشجویان»

با عرض سلام و خسته نباشید
ببخشید من دوماه پیش در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و الان میخوام برای گرفتن اپلای اقدام کنم
من پاسپورت ندارم و نمیدونم چه مدارکی برای گرفتن پاسپورت لازم دارم چون گویا الان که فارغ التحصیلم بهم پاس نمیدن من باید چکار کنم تا بتونم پاس بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید

با سلام و خسته نباشید به اقای نظری.من فارغ تحصیل دیپلم و پیش دانشگاهی هستم ومشمول خدمتم. برای ادامه تحصیل میخام برم کانادا.لطفا باتوجه به شرایط من مراحل گذاشتن وثیقه و دریافت پاسپورت را شرح دهید. با تشکر

سلام و ممنون از پست خوبت و اینکه اپدیتش میکنی
آقا من ترم ۶ کارشناسی ام و واسه ارشد میخوام اپلای کنم.
مشکل اینه که من الان پاسپورت ندارم . برای گرفتن وقت سفارت(که اگه الان بگیرم یکسال ونیم بعد رو وقت میدن و مشکل همین دیر وقت دادنه که از الان میخوام بگیرم) پاسپورت لازمه والان نمیدونم باید چیکار کنم چون میخوام زودتر بگیرم و هیچ تاریخ دقیقی از خروج و برگشت ندارم!
ضمنا الان معافیت تحصیلی دارم ولی احتمالا بعد از تحصیل معاف بشم.
بازم ممنون

سلام.من تمام کارهای اینترنتی رو انجام دادم مجوز خروج هم گرفتم و به اداره ی گذرنامه منتقل شده ولی من تاریخ رو اشتباه وارد کردم.میشه تاریخ خروج رو تغییر داد؟چیکار باید انجام داد؟

سلام. برادر من سال سوم دانشگاهه و میخواد که از طریق کاری (کارهای ویزا اسپانسرد) آلمان بره و واسه دور زدن مشمولی دو ترم رو مرخصی تحصیلی گرفته تا قرارداد کاریش درست بشه و بعد به شکل دانشجویی از ایران بره. میخوام بدونم اصلا چنین کاری امکان داره؟ واسه اقامت به مشکل نمیخوره؟

سلام وقتتون بخیر
من دانشجوی کارشناسی هستم و میخوام برای دانشگاه های آلمان اقدام کنم
همه ی دانشگاه ها از من اطلاعات پاسپورتم رو می خوان که من پاسپورت ندارم
اگر بخوام برای پاسپورت اقدام کنم ولی فعلا نمیخوام خارج بشم باید وثیقه بذارم؟
و اگر زمان سفرم رو مشخص کنم و وثیقه هم بذارم و اجاره ی خروجم صادر بشه و پاسپورتم رو بگیرم ولی از کشور خارج نشم و در موعد مقرر هم خودمو معرفی کنم مشکلی پیش میاد؟
وثیقه م رو پس میدن؟
میشه لطفا اگر کسی اطلاعات داره به من کمک کنه؟
واقعا احتیاج دارم که پاسخ سوالام رو بدونم

باعرض سلام توروخدامیشه منو کمک کنید.من پاسپورت دارم دانشجوهستم.حالا باید مجوزخروج بگیرم واسه کربلا یانه؟بعد اگه میخوا بگیرم اول کجا برم؟خواهش میکنم کمکم کنید وقتم خیلی خیلی کمه

سلام
من برای یک کنفرانس علمی (کامپیوتر-الکترونیک) به دعوت یکی از دوستان خارج از کشور میخوام ثبت نام کنم. اما این کنفرانس ربطی به دانشگاه نداره و بیشتر به علایق خودم مربوط هست.
آیا میتونم درخواست سفر علمی بدم ؟ و اینکه نیاز به رفتن به سفارت هست(کنفرانس در استانبول ترکیه هست)
ممنون میشم راهنمایی کنید. چون تا چند روز آینده ثبت نام کنفرانس تموم میشه. میخواستم بدونم اگر امکانش رو دارم ثبت نام کنم.

سلام رضا. من هم تقریبا شرایطی مشابه تو داشتم. تونستم به عنوان سفر علمی خارج بشم. البته این قضیه بیشتر به روحیات معاون آموزشی دانشگاه شما بستگی داره. بهتره بپرسی رویه موجود در دانشگاه چطوریه تا یه وقت به مشکل نخوری. اگه معاون آموزشی دانشگاه اراده کنه، حتی می‌تونه سفر شما به آنتالیا رو هم علمی اعلام کنه و وزارت علوم هم معمولا باهاش موافقت می‌کنه.
اگه اشتباه نکنم با توجه به اینکه رفتن به ترکیه نیاز به روادید نداره نیازی هم به رفتن به سفارت نداری.

پاسخ

سلام دوستان
من کارشناسی مکانیک دارم
میخوام برم از کشور برا کار ب کشور دیگر ولی هیچ اطلاعاتی نداردم میشه کمکم کنید
مکانیک خودرو هم یکسالی کار کردم
برق ساختمون هم کامل بلدم

سلام. خسته نباشید
من پاسپورت دارم و وثیقه هم گذاشتم.
مجوزم بیاد کار تمومه؟و اینگه چقدر طول میکشه مجوز صادر بشه؟
خیلی ممنون ازتون

اقا یه سوال من الان پول هم اینترنتی زدم برا نظام وظیفه
حالا چند روز طول میکشه تا این درخواست من قبول بشه؟!

سلام من تاریخ برگشتم رو انتخاب کردم امایه روز دیرتر برگشتم کشور.حالا باید چیکار کنم؟پول ودیعه رو به حسابم برنگردوندن.باید کجا برم؟

مهدی جان پول ودیعه هیچ وقت خود به خود به حسابت واریز نمیشه. باید بری سازمان نظام وظیفه و رویت بشی تا ودیعه‌ات رو بهت برگردونن.
در خصوص تاخیر شنیده شده که برای دفعات بعدی که قصد خروج داری جریمه میشی. اطلاع دقیقی ندارم. اگه لطف کنی بعد از اینکه رفتی نظام وظیفه، نتیجه رو به دوستانت در این وبلاگ هم بگی ممنون میشم.

پاسخ

سلام
خسته نباشید
من چند روز که درخواست دادم و وثیقه رو انلاین پرداخت کردم
الان ۴ ۵ روزه که فقط توی سایت نوشته
(مجوز خروج شما صادر شده است و در اسرع وقت به اداره گذرنامه منتقل خواهد شد.)
و به من هیچ پیامکی هم تاحالا نیومده کلا
کسی این حالتو دیده
لطفا کمک کنید مرسی

سلام دوست عزیز. من درخواست دادم و این نوت داده شد پس از واریز وجه. مجوز خروج شما صادر گردیده و در اسرع وقت به اداره گذرنامه انتقال میابد. در حال حاضر من میتوانم خروج کنم یا خیر

سلام خواهش میکنم کمکم کنید…من پیش دانشگاهی فارغ التحصیل شدم ولی دانشگاه قبول نشدم و پشت کنکورم…معافیت تحصیلی هم دارم رفتم واسه مجوز خروج گفتن نمیشه باید دفترچه سربازی پست کنی و با اون بیای…من نمیخوام الان سربازی برم باید چکار کنم؟راه حل چیه؟اگه بهمن ماه دانشجو ی دانشگاه بشم چطور؟راه حل چیه؟

سلام من دانشجو هستم ۲ترم مرخصی گرفتم .
خواستم بدونم با اینترنتی شدن دیگر لازم نیست به دانشگاه رجوع کنیم که؟
یکی هم تعداد دفعات خروج چند باره؟

دوستان من چند روز دیگه باید برم واسه فارغ التحصیلی میشه الان برم اشتغال به تحصیل بگیرم؟
یا چون این ترم واحد ندارم بهم اشتغال به تحصیل نمیدن!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *